Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Upominki dla pracowników – jak rozliczać w podatku dochodowym

Upominki dla pracowników

Upominki dla pracowników – jak rozliczać w podatku dochodowym. Upominki dla pracowników to z całą pewnością bardzo miły gest ze strony pracodawcy. Docenienie pracy, zaangażowania w działania firmy bardzo dobrze wyglądać będą przy drobnym upominku. Każdy pracownik odczuje, że jest potrzebny, a jego zaangażowanie w rozwój firmy docenione. Niby mały gest, a jednak cieszy.

Drobne upominki także jako przychody

Warto mieć na uwadze, że nawet drobne upominki wręczane pracownikowi uznawane są względem prawnym jako przychód. Co za tym idzie? Także związane jest to z formą rozliczenia upominku. Jest on wedle prawa opodatkowany i należny do wykazania w rozliczeniu rocznym PIT. Jednakże warto mieć na uwadze, że istnieją dwie opcje, z których można skorzystać, jedna wymagająca rozliczenia, druga natomiast nie:

  • finansowanie upominków ze środków obrotowych firmy: w tym wypadku pracodawca musi zgłosić fakt wydania upominku pracownikowi poprzez doliczenie jego wartości do przychodu pracownika i pobrać w związku z tym zaliczkę na podatek. Pobrana kwota powinna zostać przekazana najpóźniej do 20 dnia miesiąca następującego po pobraniu zaliczki.
  • finansowanie upominków z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych: tutaj natomiast przysługuje nam zwolnienie, ujęte w art 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o PIT. Warto zaznajomić się od strony prawnej z tym artykułem, gdyż jeśli wspomniany upominek będzie spełniał te kryteria można skorzystać ze zwolnienia podatkowego.

Do jakiej kwoty upominek dla pracownika nie będzie podlegał opodatkowaniu?

To także istotna kwestia, na którą warto zwrócić uwagę i z pewnością nie będzie trudna do oszacowania. Jednak czy na pewno? Jest to błędne myślenie, gdyż nawet upominek, który będzie warty 200zł brutto musi zostać opodatkowany. Zgodnie z prawem mamy obowiązek informować fiskusa o każdym upominku, nawet gratisach dla pracowników. Jest to forma rozliczania podatkowego, która musi mieć swoje

Upominki dla pracowników - jak rozliczać w podatku dochodowym
Upominki dla pracowników – jak rozliczać w podatku dochodowym

zastosowanie prawne.

A jeśli obdarowany jest nie tylko pracownikiem, a może i kontrahentem, czy to coś zmienia?

Owszem jest to sytuacja, która wedle prawa zmienia całkowicie podejście do rozliczenia podatkowego. Oczywistym jest, że z racji różnych sytuacji, świąt czy to docenienia zasług pracodawca może obdarować pracownika. Jednakże także prezenty dla innych przedsiębiorców się zdarzają, co wtedy? Jeśli prezent otrzymuje inny przedsiębiorca wtedy obowiązek podatkowy spada jednoznacznie na niego. Zobowiązany jest w tym wypadku do wykazania w zeznaniu podatkowym kwoty przychodu, posłuży mu za to druk PIT-8AR. Sytuację zmieni fakt iż dana osoba nie prowadzi działalności, wtedy kwotę upominku trzeba wykazać w PIT-8C.

Drobne upominki dla pracowników

W momencie kiedy mamy już ustaloną kwestię prawną formy podatkowej, której niestety nie można uniknąć warto przyjrzeć się oferowanym na naszej stronie upominkom. Przedziały cenowe są zróżnicowane przez co mamy większą możliwość wyboru. Stonowane drobniejsze upominki także znajdą wielu zwolenników. Jednak to na co warto zwrócić uwagę to także fakt, że nawet najbardziej wytrawne gusta zostaną zaspokojone.

Od ciekawych zestawów w najniższym przedziale cenowym do 50zł, a mianowicie alkohole, zestawy czekolad wraz z dodatkami, aż po zestawy skomponowane do kwoty 200zł zawierające alkohole wyższej klasy, zestawy znacząco większe.

Zestawy prezentowe premim

Czy to wciąż za mało? Zestawy prezentowe premium stworzone na wyjątkowe okazje, mogą stanowić podarek dla pracownika w podzięce za jego trud włożony w rozwój firmy. Możliwości jest wiele, jednak należy pamiętać, aby odpowiednio zadbać także o rozliczenie w podatku dochodowym, aby uniknąć niemiłych niespodzianek prawnych.

Poznaj naszą ofertę zestawów prezentowych premium, które chciałby otrzymać każdy pracownik firmy.

Zestaw prezentowy premium
Zestaw prezentowy premium

 

Zobacz również:

Leave a comment

0.0/5

Go to Top